Historie
Tradice Čermenských slavností vznikla již v roce 1987. Tehdy se skromná odpolední přehlídka českých i zahraničních souborů odehrávala na parkovišti v kempu a teprve po několika letech se slavnosti přemístily na břeh čermenského rybníka- na louku vedle sauny. Tam každoročně první červencový víkend vyrostlo podium, na kterém pak probíhal hlavní sobotní program.
Na nádhernou a neopakovatelnou atmosféru mezi vzrostlými vrbami a s pozadím čermenského rybníka dodnes vzpomínají mnozí účastníci. Dlouhé taneční večery u sauny po hlavním programu byly většinou velmi vydařené. I samotný název „Až do rána bílého“ mnohé napověděl. Nelze také zapomenout na první ohňostroje jak z břehu rybníka, tak i přímo z jeho hladiny. Však také pokaždé všichni čekali, jaké bude „překvapení“.
Původní festival se rozrůstal a z původní krátkodobé přehlídky se postupně stal třídenní mezinárodní folklorní festival, který se začal prezentovat v mnoha programech po celém Podorlickém regionu. Zařadil se mezi významné folklorní festivaly v ČR.
Postupně z kapacitních důvodů přestal areál u rybníka vyhovovat, navíc tu citelně chybělo odpovídající sociální zázemí. A pro značné množství pohybujících se účastníků nebylo možné zajistit ani bezpečnost na přilehlé komunikaci. Bylo rozhodnuto nadále přemístit festival do samotného areálu kempu. Tam se pak každým rokem poslední červnový víkend budovalo mobilní pódium.
Důležitým mezníkem byl rok 2009, kdy bylo vybudováno zakryté dřevěné podium a to dalo základ k velmi kvalitnímu areálu slavností. V pozdějších letech pak byly rekonstruovány přilehlé prostory a postupně každým rokem přibude další část areálu. Lze bez nadsázky říci, že je to jeden z nejvydařenějších přírodních areálů u nás s velmi kvalitním zázemím. Silnou stránkou je také ubytovací kapacita v bezprostřední blízkosti, která umožňuje účastníkům být celou dobu „na místě“.
Během téměř třicetileté historie festivalu (jubileum bude v roce 2018) se účinkujícím představilo na 120 souborů z celého světa. Součástí bohatého několikadenního programu Čermenských slavností jsou vystoupení pro školy, v penzionech, posezení při muzice i vyhlášený Hecboj, ve kterém se v zábavných disciplínách pravidelně utkávají o putovní pohár čtyřčlenné týmy vystupujících souborů. Tradičním vyvrcholením festivalu bývá sobotní Galaprogram s následným zábavným programem, ukončeným slavnostním ohňostrojem.
V současné době je hostitelským souborem Jitřenka, jehož činnost zastřešuje spolek stejného jména. Ten je také společně s Městysem Dolní Čermná pořadatelem festivalu.
Čermenské slavnosti jsou přehlídkou lidového umění v jeho přirozených podobách, jakými jsou lidový tanec, muzika a zpěv. Obohacením jsou tradiční jarmarky s ukázkami lidových řemesel, která je možné si vlastoručně vyzkoušet. V posledních letech také přibývají prezentace regionálních potravinářských výrobků s možností ochutnávek.
V roce 2015 byly Čermenské slavnosti zařazeny do programu Tvář Pardubického kraje, který zahrnuje nejvýznamnější kulturní a sportovní akce kraje.